BOWLING 2013

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie w dniach 22 – 23 października 2013 r. zorganizowało, już po raz trzeci,  Dni Aktywności Sportowo- Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych – Edycja III – Bowling.  Dni te były finansowane ze środków PFRON przez Województwo Opolskie. W imprezie  wzięło udział dwanaście drużyn z placówek specjalnych województwa opolskiego. Były to zespoły z: Kadłuba, Brzegu, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Głogówka, Zawadzkiego, Dobrodzienia, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Leśnicy, Opola i Kluczborka.  Uczestnikami były osoby z niepełnosprawnością intelektualną w  stopniu umiarkowanym i znacznym. Drużyna liczyła 4 zawodników. Nad zawodnikami czuwali opiekunowie.

Impreza ta, poprzez udział w zawodach oraz prezentację możliwości osób niepełnosprawnych, miała na celu popularyzację bowlingu jako dyscypliny sportowej dla osób z niepełnosprawnością  intelektualną, współdziałanie w grupie i budowanie więzi społecznych  a także rozwijanie sprawności fizycznej w ramach rehabilitacji społecznej.

Uczestnicy mieli w pierwszym dniu 2,5  godziny na zapoznanie się z obiektem, regułami gry i trening. Wszystko to odbywało się na profesjonalnej kręgielni Szara Willa w Opolu.  Drugiego dnia odbyły się zawody. Uczestnicy rozegrali kilka kolejek z których ta z największą liczbą punktów podlegała klasyfikacji.
Zwyciężyła drużyna z Głogówka w składzie Mateusz Wesoły, Piotr Florian, Marcin Florian, Krzysztof  Witek. Opiekun drużyny: p. Małgorzata Pieścikowska, w nagrodę wszyscy otrzymali aparaty fotograficzne.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Leśnicy, w składzie:  Andrzej Kaczmarczyk, Patryk Laska, Robert Zajdel, Krzysztof Grabarski. Opiekun drużyny: p. Ewa Kubiszok, nagrodą były słuchawki  nauszne i przenośna pamięć, na trzecim miejscu uplasowała się  drużyna  z Zawadzkiego , w składzie:  Mariusz Bogdoł, Denis Hordes, Marcin Kias, Damian Krzysiek. Opiekun drużyny: p. Monika Nowak. Nagrodą były słuchawki nauszne. Gratulujemy zwycięzcom.

Należy tutaj dodać, iż nie tylko zawody sportowe  i dobra zabawa na kręgielni miały miejsce podczas Dni Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych – Edycja III – Bowling. Uczestnicy mieszkali w  hotelu Festival, gdzie do ich  dyspozycji  był basen  i jacuzzi, gdzie można było odpocząć i  zregenerować siły.  Pierwszego dnia zostało także   zorganizowane wieczorne spotkanie przy muzyce.
Atmosfera była wspaniała. Dominowała dobra zabawa, rywalizacja sportowa,     a co najważniejsze  uśmiech i radość na twarzach uczestników i opiekunów. 
Dni Aktywności zakończyły się rozdaniem medali, dyplomów i nagród rzeczowych dla najlepszych drużyn, medali za uczestnictwo i dyplomów  dla pozostałych, oraz  pamiątkowych statuetek dla wszystkich drużyn. Każdy zawodnik otrzymał także słodki upominek.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja, już czwarta…...

                                     Monika Szendzielorz